בורוכוב
המרכז לרפואת שיניים מתקדמת
08-9718971תחומי טיפולים במרפאה
 
 
            מי מפחד מרופא השיניים?                      

מאת: לירון פיין


טיפולי שיניים הם חלק מהחיים - אבל איך מתגברים על הפחד הזה מהם? יצאנו וביררנו את העניין עם ד"ר אלכס בורוכוב, מרופאי השיניים המוכרים והוותיקים במודיעין, וקיבלנו תשובות מרגיעות. טיפול השיניים הבא שלכם יעבור רגוע.
 
טיפולי שיניים הפכו, כבר מזמן, מ"רע הכרחי" למשהו שאנשים רוצים ואפילו באופן יזום. אם, פעם, הגיעו למרפאה כשכבר פשוט היה כואב מדי – היום מגיעים לטיפולי אסתטיקה (מי לא רוצה חיוך מושלם?) כמו יישור והלבנה, גם לקטנים וגם לגדולים. שלא לדבר על כך שבמקום גשרים וכתרים עושים שתלים, מה שמאפשר לנו להמשיך את החיים כרגיל גם אם השיניים "הרוסות" לגמרי.
אבל איך מתמודדים עם הפחד הגדול מטיפולי השיניים? ולמה הפחד הזה בכלל קיים?
"הפוביה מטיפולי שיניים", מסביר ד"ר אלכס בורוכוב, מרופאי השיניים הוותיקים והמוכרים במודיעין, "נובע מכך שאזור הטיפול קרוב מאוד למוח. הגוף מרגיש בסכנה פוטנציאלית ולכן מתריע בתחושת חרדה. למעשה, ישנם מטופלים שזועקים מכאב עוד לפני שהטיפול אפילו התחיל. ואני מכיר אישית לא מעט רופאי שיניים שמפחדים מ... רופאי שיניים", הוא מסכם בחיוך.
לשמחתנו, גם לזה יש היום פתרונות טובים. "קיימת קשת רחבה מאוד של שיטות שנועדו לטפל בחרדה ולהפחית אותה למינימום", ממשיך ד"ר בורוכוב. "כמובן שחשוב מאוד להתאים את השיטה למטרה ולמטופל. זה לא מקרה של 'פתרון אחד מתאים לכולם'. צריך לתכנן את הטיפול בחרדה בדיוק כמו שמתכננים את טיפול השיניים".
ואיזה טיפולים קיימים? 

אלחוש ממוחשב:

 טיפול זה יעיל כאשר החרדה היא מתהליך ההרדמה בלבד. כלומר: כשהפחד הוא רק מהכאב שיקרה בעת הזריקה. האלחוש הממוחשב הוא הרדמה מקומית, המתבצעת ע"י מחשב המודד את המתח ברקמות. מכאן חומר ההרדמה מתפשט באופן מדוד וללא כאב.
 
 
היפנוזה:
 
שיטה זו יעילה כאשר החרדה היא כללית, ללא קשר ישיר לטיפול מסוים. ההיפנוזה נעשית תוך שיתוף פעולה של המטופל (זה תנאי הכרחי – אי אפשר להפנט אדם שמתנגד לכך פנימית), בעזרת דמיון מודרך. בשיטה זו סף החרדה יורד באופן משמעותי ביותר, וניתן לבצע את טיפול השיניים כרגיל.
עם זאת, לא כל אחד יכול לעשות היפנוזה – דרושה לכך הכשרה מיוחדת, הסמכה ורישיון מטעם משרד הבריאות לעסוק בהיפנוזה. במודיעין מתבצעים טיפולים כאלה על ידי ד"ר אלכס בורוכוב וד"ר נטלי בורוכוב.
חשוב לציין: מאחר ותהליך הכניסה להיפנוזה ארוך, כך גם זמן הטיפול ארוך יותר מהרגיל, ועלות הטיפול גבוהה יותר. עם זאת, ילדים ומבוגרים שהתנסו בכך – לא יחליפו את ההיפנוזה בדבר.
 
טיפול תרופתי להרגעה:
 
קיימות תרופות רבות להפחתת חרדה, עם אפקט חזק מאוד ומהיר מאוד. לא עוברות דקות ספורות מאז לקיחת הגלולה, והופ – המטופל רגוע ויכול לשבת על כיסא הרופא השיניים ללא חשש. בשיטה זו המטופל לא צריך "לעזור" לרופא השיניים ולשתף אתו פעולה.
עם זאת, חשוב לציין שכמו בכל טיפול תרופתי – יש לבדוק היטב שאין רגישות או אלרגיה לתרופות, ואם אכן מתפתחת כזו – על הרופא המטפל להיות ערוך לתגובה מידית. כמו כן, לתרופות השפעה של מספר שעות קדימה.
 
 
גז צחוק:
 
גז צחוק הוא השם הפופולרי לתערובת נייטרוס אוקסייד, שצוללנים מכנים "שיכרון מעמקים". ביחס לשם – אין כאן בקביעות  השפעה של צחוק – אלא סדציה קלה, שמתבטאת בתחושת ריחוף. את גז הצחוק מקבלים בנשימה, דרך האף, ולאחר שניות ספורות מתקבלת ירידה דרמטית ברמת החרדה. המטופל נשאר בהכרה מלאה במשך כל התהליך – וכאשר מופסקת הזרמת גז הצחוק, ההשפעה שלו נעלמת לחלוטין תוך מספר שניות. היתרון הבולט שהמטופל שולט על רמת ההשפעה ע"י אופן הנשימה.
חשוב מאוד: שיטה זו מתאימה לרוב המטופלים, אך חייבת להתבצע בהשגחה רפואית. לעיתים מתקבלת תחושת בחילה, שנעלמת לאחר מספר שניות, ולפעמים מתלוות לטיפול הזיות (שנעלמות כשמופסקת אספקת הגז). טיפול זה כרוך, מן הסתם בעלות נוספת.
 
טיפול תרופתי לטשטוש:
 
לעיתים (נדירות) גם השיטות הקודמות אינן יעילות, ויש צורך להפעיל "תותחים כבדים". בניגוד לטיפול התרופתי להרגעה, תרופות טשטוש הן אופרציה רפואית של סדציה עמוקה. טיפול זה ניתן במרפאה – אך אליה מוזמן במיוחד רופא מרדים, אשר שנותן למטופל את המינון הנדרש לטיפול.
כמעט ולא נחוץ לכך שיתוף פעולה של המטופל, ולאחר הטשטוש, בזמן הטיפול, הוא נמצא במצב של מודעות חלקית בלבד. חשוב לציין כי לאחר הטשטוש המטופל מאבד חלק מהשליטה שלו על תהליכי בליעה ונשימה – לכן חשוב שהרופא המרדים ינכח בזמן הטיפול.
 
הרדמה כללית:
לעיתים אין מנוס, ויש לבצע הרדמה כללית. שיטה זו מיועדת למטופלים חרדתיים ברמה גבוהה, או/ו עם מוגבלות מסוימת. היא מבוצעת בבית חולים, ומתאימה למקרים של טיפולים מורכבים, נרחבים וכאלה הנמשכים על גבי 4-5 שעות.
אחד היתרונות בשיטה זו: אובדן ההכרה מלא, מה שגורם לכך שלמטופל אין כל זיכרון מהטיפול, שעלול להפוך לחוויה טראומטית. הולכים לישון... וקמים עם פה משוקם ומסודר. כמובן, שהעלות של טיפול כזה גבוהה.
 
 
טיפול אלטרנטיבי:
 
הטיפולים האלטרנטיביים יודעים להציע פתרונות טובים כנגד חרדות – אבל לא כל כך פשוט להשיג אותם (או בכלל לדעת שהם קיימים). במודיעין מובילות שתי שיטות המקובלות גם בעולם. השיטה הראשונה היא דיקור יפני בשיטת SKALP, המשפיע מידית על המטופל תוך כדי הורדת חרדות, כאב ובחילות.
השיטה השנייה היא הומיאופתיה, שמתברר שיכולה להשיג תוצאות מידיות וטובות מאוד גם בהפחתת חרדה. כמה טיפות או כדורים על הלשון – ויכול להיות שטיפול השיניים הבא שלכם יהיה הרבה יותר רגוע וטבעי.
 
בורוכוב - המרכז לרפואת שיניים            רח' שמואל הנביא 6 (מרכז דונה) מודיעין          טלפון:  08-9718971 / 077-7909800

הקמת אתרים  הקמת אתרים • גיל דור • Webfocus